top of page
  • Yazarın fotoğrafıBcn Consulting

İspanya’da gayrimenkul satın alma ve kiraya verme...


Hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz ülkeyi seçtiniz ve elinizdeki parayı yatırım için kullanmak istiyorsunuz, bunun için İspanya’yi seçtiniz. Bu durumda nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Alırken prosedür nedir? Ne gibi ek ödemeler var? Gayrimenkul aldıktan sonra vergiler ne oranda? İşte bu sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz bu yazımızı okumanızı özellikle gayrimenkul almadan önce önemle okumanızı faydalı buluyoruz.

İspanya’da son yıllarda dışarıdan yani diğer ülkelerden gelip yatırım yapanların sayıları oldukça arttı. Özellikle son yıllarda Ruslar, İngilizler, Türkler ve diğer Avrupa Birliği olmayan ülke vatandaşlarını için cazip bir ülke haline geldi İspanya. Peki bunun sebebi nedir?

İspanya konumu itibarı ile bir çok Avrupa ülkesine yakın ve coğrafi özellikleri de yaşamaya çok elverişli. Hem bu özellikler hem de yatırımızından elden edeceğiniz gelir, diğer ülkelere göre yüksek.

Bu özelliklerin yanı sıra gayrimenkul alım aşamasında bazı ek ödemeleriniz de olacaktır. Ama bu ödemeler sizi kararınızdan vazgeçirecek kadar değildir. Örneğin, İspanya’da gayrimenkul alırken, gayrimenkul değerinin %10’u kadar ek bir vergi ödemeniz gerekiyor. Bu verginin yanı sıra %2’lik noter ve tapu kadastro masrafları çıkar. Bu durumda örnek olarak 200.000 € luk bir gayrimenkul almak isterseniz, cebinizden 224.000 € çıkacaktır. Sonrasında eğer kiraya vermek istiyorsanız, her 3 ayda bir kira vergisini ödemek zorundasınız. Eğer sadece kendiniz yaşamak istiyorsanız o zaman yılda bir defa gayrimenkul vergisi ödemeniz gerekiyor.

6 görüntüleme0 yorum
bottom of page